O Nas Kontakt Aktualności Lokalizacja i dojazd Regulamin zwiedzania Regulamin Muzeum Gazownictwa
Aktualna wystawa Maszyny i urządzenia XIX wieku Piece i grzejniki Gazomierze i liczniki Latarnie gazowe Planowana wystawa Wirtualna wycieczka panoramiczna
Gaz źródłem światła Historia Gazownictwa Spotkania muzealne Publikacje z archiwum Wolskie rogatki 2015. Dzień otwarty w Muzeum Gazownictwa 71 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Medal pamiątkowy Siatka i palnik lampy gazowej Koncesja z 1856 r. Wspomnienia Hymn Górniczy Wydawnictwa Kalendarium

EKSPOZYCJA

GAZOMIERZE I LICZNIKI

LICZNIKI GAZOWE

Gazomierz - przyrząd do pomiaru objętości przepływającego gazu, wywzorcowany przeważnie w metrach sześciennych. Zbudowane są ze stalowej blaszanej obudowy, wewnątrz której znajdują się dwie przepony wykonane ze skóry koziej. Podczas pracy miechy na przemian wypełniają się gazem. Wnętrze osłony gazomierzy dzieli się na dwie lub więcej komór mierniczych. Wypełnianie się komór mierniczych gazem powoduje ruchy membrany, a ruchy te wyzyskuje się do otwierania i zamykania wentylów upustowych i wylotowych, po czym następuje uruchomienie licznika za pomocą korbowodu, który przenosi obroty na urządzenie zliczające przepływ gazu. Gazomierze miechowe są popularnym rozwiązaniem i były powszechnie stosowane w domach mieszkalnych, a także w zakładach produkcyjnych. W zależności od budowy i zasad działania, gazomierze ze względu na zastosowanie dzieliły się na: gazomierze domowe i gazomierze przemysłowe.

W muzeum jest ciekawa ze względów konstrukcyjnych i wieku budowy kolekcja liczników gazowych. Do najcenniejszego eksponatu należy zaliczyć gazomierz miechowy z liczydłem zegarowym firmy „SIGMAR ELSTER” Berlin o przepustowości V=0,45 m³/h produkcji z 1899 roku i bardzo estetycznym kształcie.

Masowa produkcja gazu węglowego na ziemiach polskich następuje w drugiej połowie XIX wieku. Powstają gazownie w większości komunalne, a produkowany gaz wykorzystywany jest do oświetlenia ulic, na potrzeby użyteczności publicznej oraz dla odbiorców prywatnych. Przyjmuje się, że pod koniec XIX wieku pojawiły się pierwsze liczniki gazowe będące jednocześnie automatami. Zasada ich działania polegała na możliwości przekręcenia mechanizmu otwierającego przepływ gazu dopiero po wrzuceniu żetonu lub odpowiedniej monety. Przyczyny powstania i upowszechnienia się automatów gazowych była dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, nie wszyscy użytkownicy gazu przestrzegali określonych terminów płatności za użycie gazu, tak więc automaty skutecznie rozwiązały problem zaległych rachunków. Drugą przyczyną było usprawnienie pracy inkasentów, którzy nie musieli w przypadku tego typu gazomierza obliczać zużycia gazu wg. stanu licznika, a opróżniali tylko znajdujące się przy gazomierzu pojemniki na żetony. Oczywiście sprawdzali także wskazania liczników, a to celem eliminacji ewentualnego oszustwa.

   
 


 

 

 

   
 


 

 

 

 

 

Gazomierz firmy IGNIS

 

 

 

PRODUKCJA GAZOMIERZY

 

 

 

EMBLEMATY I OZNAKOWANIA

 

 

 

 

 


 

Gazomierz wyprodukowany w 1958 r.

 

 


 

 

Gazomierz wyprodukowany w Fabryce Gazomierzy "HABILL", Poznań 1930 r.

 

Gazomierz wyprodukowany w 1899 r.


 

 

 

 

 

Home  |  Aktualności  |  O Nas  |  Oferta  |  Kontakt  |  Mapa strony  |  Projekt i wykonanie: Newtopia